Utečenci – 2 otázky bez odpovede

Autor: Boris Ballo | 11.9.2015 o 12:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  45x

Nedávno bolo uverejnených v denníku SME 38 otázok a odpovedí k téme utečencov. Ja mám k tejto téme dlhodobo otázky len 2, ale odpoveď na ne som v novinách ani tentoraz nenašiel.

 

Otázka č. 1 – Koľko utečencov je Slovensko schopné prijať?

 Považujem za nedôstojné, ak sa táto otázka zúži na 2287 utečencov, ktoré Slovensku pričlenil Brusel. Ak by to bola naozaj pravda, tak diskusia naozaj nemá zmysel. Ja to však vnímam inak. Mám obavu, že prijatie 2287 utečencov je iba začiatkom procesu, ktorého dynamika a priebeh sa stane po nejakom čase nekontrolovateľným.

Je viac ako pravdepodobné, že utečenecká kríza nie je jav dočasný, ale že bude pokračovať so zvýšenou dynamikou aj v rokoch nasledujúcich. Nemám pocit, že politici v Bruseli tento problém takto definujú. Stále riešia iba aktuálnu situáciu a zdôrazňujú, že je morálnou povinnosťou prijať každého, kto spĺňa podmienky. Tieto podmienky však spĺňajú stovky miliónov ľudí. Nie je jednoucho možné prijať každého.

Kto a kedy definuje ekonomické, sociálne a bezpečnostné možnosti Európy? Kedy sa o tom začne vôbec seriózne diskutovať?

Niekedy príde čas, keď si treba určiť priority a rázne konať.  Podobne ako pôrodník, ktorý sa musí rozhodnúť, či zachráni matku alebo dieťa. Vie totiž, že ak sa nerozhodne včas tak zomrú obaja.  Je ešte vôbec politická elita Európy schopná takto efektívne rozmýšľať a konať?

 

Otázka č. 2 – Hrozí Slovensku postupná islamizácia?

Prevažná časť utečencov sú moslimovia. Máme tú výhodu, že vo viacerých západných štátoch moslimská menšina už existuje a tak môžeme exaktne sledovať jej správanie a vplyv na majoritnú spoločnosť.

Výsledky zo všetkých krajín Európy sú podobné.  Významná časť moslimov sa nechce integrovať a vytvára uzavreté oblasti, v ktorých presadzujú moslimské právo a zvyky. Navyše je zreteľná tendencia pretláčať svoje zákony do legislatívy hostiteľských krajín.

Aká je šanca, že by podobný vývoj nenastal aj u nás?  

Islam je vitálne náboženstvo. Jeho vyznavači veria, že sú ho povinní šíriť ďalej a nijako sa s tým netaja. Navyše sú schopní a ochotní v mene viery prinášať obete, vrátane vlastného života. Kresťanstvo bolo tiež také, ale svoju vnútornú silu a energiu už stratilo. Existuje v Európe vôbec sila, ktorá by dokázala, v prípade potreby, islamu vzdorovať a efektívne brániť naše hodnoty?  Som pesimista. Politická korektnosť dokonca pomaly ale iste obmedzuje aj slobodnú diskusiu na túto tému. Zákon o „podnecovaní k rasovej nenávisti alebo hanobenie rasy či národa“ je dostatočne gumený na to, aby sa doň zmestilo takmer všetko. A generálny prokurátor nás už začal verejne vyzývať, aby sme takéto prípady nahlasovali...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficov statusový symbol, amnestie a El sexico (Schutzov týždeň)

Fico je absolútne raritný otvorenosťou a vytrvalosťou, s akou vozí štátnu radkyňu.

KOMENTÁRE

Zničia raz naše deti svet?

Do 20 rokov má zmiznúť takmer polovica pracovných miest.

SVET

Pre deti vo svete bol rok 2016 zlý, jeden z najhorších

Na celom svete je ohrozených takmer pol miliardy detí.


Už ste čítali?